SAEID
JALEB 

معمولاً زندگی انسان ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که شاید چشم انداز یکی از مهم ترین آنها باشد. تدبیر و تدبر برای جلوگیری از بحران های غیر قابل پیش بینی یا پیش بینی نشده بسیار موثر است. انسان ها با در نظر گرفتن این که ممکن است آینده چه اتفاقی بیفتد، همواره به طور

 نا محسوس نگرا ن آینده اند. با این وجود اگر انسان ها تدبیر و تدبر را با دور اندیشی و نگاه به آینده در آمیزند، قطعاً پیشرفت های شایانی در زندگی خواهند داشت.

تدبیر و دور اندیشی امروزه لازمه ی هر کاری است؛ زیرا که در جوامع متلاطم امروز

 ریسک پذیری گاهی موجب پیشرفت اما اکثراً باعث شکست و نابودی می شود.

در علم مدیریت، جایگاه ویژه ای به دور اندیشی و آینده نگری اختصاص داده اند، به طوری که مدیر موفق به کسی اطلاق می شود که توانایی بالایی در آینده نگری یا دور اندیشی داشته باشد.

نتیجه: با توجه به اهمیت و جایگاه تدبیر و دور اندیشی در زندگی روز مره ی انسان ها، ما نیز بایدخود را آموخته سازیم و بیاموزیم این هنر را.

ما باید با برنامه ریزی های کوتاه مدت، افق هایی از فردا را برای خود روشن سازیم و با کوشش و پشتکار برای دست یابی به آنها تلاش کنیم.

همانطور که می دانیم در زندگی همه ی انسانها نیاز به یک زندگی همگانی و اجتماعی دارند . یعنی انسان به تنهایی نمی تواند زندگی فردی خودرا هدایت و رهبری کند، اگر او خود مختار باشد و فقط به خود بیاندیشد ادامه زندگی برایش ممکن نیست و هیچگونه پیشرفتی نخواهد کرد اما این زندگی در کنار اجتماع رنگ و معنای خاصّی را به خود می گیرد،که در نتیجه ی آن موفقیّت و تلاش روز افزون را به دنبال خواهد داشت ،با این تفاوت که انسان اجتماعی ، انسانی خواهد شد که فردی مفید هم برای خود و هم برای اجتماع خود خواهد بود،که همان نتیجه ی تلاش و موفقیّت او میباشد.

انسانی که در زندگی تدبیر و آینده نگری داشته باشد فردی مفید وپرثمردرزندگی خود و همنوعان خود می شود .

باید بدانیم که انسانی که تدبیر و درایت و دور اندیشی را سر لوحه ی کار خود قرار دهد علاوه بر آنکه می تواند روز به روز نتایج موفقیّت خود را مشاهده کند به جایی میرسد که جامعه و افراد  درون  آن نیاز مبرمی به او پیدا می کنند، و افراد جامعه اگر او  و اثرش را در بین خود لمس نکنند احساس تنهایی و کمبود را  کاملاً حس خواهند کرد .

همانطور که اکنون می بینیم دانشمندان ، مخترعین ،شعرا، نویسندگان وپژوهشگران که با تدبیر ودوراندیشی خود توانسته اند ما رانیازمند خودشان بکنند . چنانکه که اگر در در جامعه واقعاً این چنین شخصیّت هایی نباشند ما احساس کمبود را خواهیم دید.

 

[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۴ ] [ 20:30 ] [ سعید ] [ ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ